Wyznaczanie zawartości wilgoci w produktach z wagosuszarką laboratoryjną

Najstarszym sposobem wyznaczania zawartości wilgoci w próbce testowanej w laboratorium jest metoda suszarkowa. Ta procedura polega na suszeniu próbki w specjalnym naczyniu w temperaturze 105-110°C przez określony czas oraz obliczeniu zawartości wilgoci w próbce analitycznej poprzez uwzględnienie ubytku masy próbki podczas suszenia. W metodzie tej niezbędne są suszarki laboratoryjne, eksykator, waga analityczna, a także naczynie, w którym suszymy próbkę. Taka analiza jest czasochłonna i niesie ze sobą możliwość popełnienia kilku błędów na poszczególnych etapach badania.

Inny sposób wyznaczania wilgoci w produkcie polega na użyciu metody wagosuszarkowej, czyli zastosowania wagosuszarki laboratoryjnej. Jest to urządzenie termograwimetryczne, wyposażone w wagę precyzyjną lub analityczną oraz głowicę suszącą, najczęściej lampę halogenową. Stosując tę metodę, próbkę waży się przed rozpoczęciem i po zakończeniu analizy. Na tej podstawie oblicza się zawartość wilgoci. Takie rozwiązanie skraca czas analizy wilgotności w laboratorium do kilku lub kilkunastu minut, jak również minimalizuje ryzyko błędów powstających podczas przenoszenia próbki między urządzeniami, gdzie istnieje możliwość absorbowania wilgoci z otoczenia.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Precyzyjne wagosuszarki laboratoryjne dla różnych zastosowań

W ofercie naszej firmy znajdują się precyzyjne wagosuszarki od szwajcarskiego producenta Precisa Gravimetrics AG. Wagosuszarki Precisa to gama urządzeń od najprostszych modeli, takich jak XM 50, pracujących w zakresie temperatur od + 30°C do +170°C, z wagą o nośności 50 g i dokładności 1 mg/0,01%, po zaawansowane modele, jak EM120 HR, z zakresem temperatury od +30°C do +230°C oraz wbudowaną wagą analityczną o nośności 124 g i dokładnością odczytu 0,1 mg/0,001%.

W naszym laboratorium aplikacyjnym posiadamy wagosuszarkę EM120 HR, do której testowania z próbkami serdecznie Państwa zapraszamy.

Chcielibyśmy również zwrócić Waszą uwagę na wagosuszarki firmy a&p instruments e.K., które zostały stworzone do specjalistycznych zadań, takich jak suszenie do stałej masy próbek lub suszenie z kontrolowanym przedziałem masy.

Z kolei wagosuszarka UX3081, wyposażona w dużą szalkę o wymiarach 110 × 230 mm, jest przeznaczona do produktów lekkich, objętościowych o masie do 400 g i objętości 506 cm3, pracuje w zakresie temperatur od 40 do 200°C. Inny model tego producenta to UX 3031, który idealnie sprawdzi się w przemyśle gipsowym. Jest on wyposażony w dwie sterowane temperaturowo grzałki, co pozwala na oddzielne pomiary wilgoci wolnej i chemicznie związanej w produktach gipsowych. Zakres temperatury pracy dla tego urządzenia wynosi od 40 do 360°C, a szalka wykonana jest ze stali nierdzewnej i ma średnicę 111 mm.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi modelami wagosuszarek. Zwracamy Państwa uwagę na zastosowanie wagosuszarki do tworzyw sztucznych i prosimy o skontaktowanie się z naszym specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia do Państwa aplikacji. Email kontaktowy: handel@atest.pl.